ماه رمضان، ماه برکت و رحمت یا گرانی های بیشتر در ایران؟

زمروز: ماه رمضان امسال نیز همچون سالهای گذشته همراه با افزایش قیمتها و گرانی کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم از راه رسید.

افزایش قیمت کالاهای اساسی، یک سناریوی تکراری برای ماه رمضان هر سال است و ارتباط چندانی به شرایط این روزهای کشور ندارد. اما، شرایط اقتصادی مردم ایران در این ماهها و روزهای کرونایی به مراتب دشوارتر است.

برخی از مردم بر این باورند «ماه رمضان» که از دیرباز به «ماه برکت و رحمت» شناخته می شد، در سالهای پس از جمهوری اسلامی به ماه حسرت تبدیل شده است.

با توجه به تعطیلی کسب‌وکارها در دوران پاندمی و در پی آن بیکاری و کاهش درآمدها، قدرت خرید مردم به طرز چشمگیری کاهش یافته است.

در شرایطی که بسیاری از دولتها و کشورها طرحهای حمایتی متعددی را برای اقشار آسیب پذیر در نظر گرفته اند، وضعیت اقتصاد و معیشت خانواده ها در ایران بسیار نامناسب تر شده است.

انتظار می رفت در ماه رمضان امسال به دلیل شرایط پاندمی کرونا، و همچنین نیاز بیشتر به تغذیه مناسب مردم برای بالا بردن ایمنی بدن، دولت کنترل و حمایت بیشتری بر میزان گرانی ها داشته باشد.

انتظار حداقلی جامعه این بوده است که شاهد گرانی مضاعف در این ماه رمضان کرونایی نباشند. اما متاسفانه شاهد گرانی های فزاینده مواد غذایی اولیه و پرمصرف خانوارها، می باشیم.

بسیاری از خانواده های کم درآمد که سفره هایشان در یک سال گذشته به دلیل شرایط بحرانی پاندمی کرونا کوچک شده بود، در این ماه رمضان بسیار کوچکتر و خالی تر از پیش شد.

سوداگران بازارها، که بخشی از جامعه آنها را از وابستگان حکومتی می دانند، کالاها و مواد مورد نیاز مردم را در انبارها احتکار کرده و با ایجاد «قحطی کاذب در بازار» اجناس مورد نیاز مردم را با قیمتهای بسیار بالا به مشتریان خاص می فروشند.

علاوه بر افزایش چشمگیر قیمت گوشت، مرغ، و ماهی؛ حبوبات نیز به دلیل گران شدن، از سفره قضایی بسیاری از مردم کم درآمد جامعه حذف شد.

 

 

 

 

 


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s