آزار، شکنجه، و تجاوز به زندانیان سیاسی زن در گزارش گاردین

گاردین گزارش داد که زندانیان سیاسی زن در ایران هدف آزار، شکنجه‌های روانی، و حتی تجاوز به عنف قرار گرفته‌اند.

زمروز: بنا به گزارشی که در روزنامه گاردین منتشر شد، این روزنامه به شکنجه روانی و آزار زندانیان سیاسی زن در زندانهای جمهوری اسلامی اشاره کرده است.

روزنامه گاردین به نقل از فعالان حقوق بشر نوشته است که زندانیان سیاسی زن در ایران با آزار و اذیت، محکومیت‌های طولانی مدت و انتقال به زندان‌هایی با شرایط «خطرناک و نگران کننده» صدها کیلومتر دورتر از خانواده‌هایشان روبرو هستند.

بنا بر این گزارش، زندانیان سیاسی زن در ایران، بدون اعلام قبلی از زندان اوین در تهران به زندانی‌هایی مانند زندان شهرری منتقل شده‌اند.

این روزنامه به نقل از فعالان حقوق بشر نوشته است، تعدادی از زندانیان زن سیاسی در ایران هدف «آزار جنسی و حتی تجاوز به عنف» قرار گرفته و در مواردی از دسترسی آنها به دارو و درمان جلوگیری شده است.

گاردین اضافه کرده است، در شش ماه گذشته، تعداد بیشتری از زندانیان زن که به اتهامات سیاسی و حقوق بشری زندانی هستند، بدون اعلام قبلی از زندان اوین در تهران به زندان‌هایی در خارج از پایتخت ایران منتقل شدند.

این گزارش همچنین به این نکته مهم اشاره کرده است که زندانیان سیاسی زن «برخلاف قوانین ایران و موازین بین المللی» به بندهای محکومان جرایم عادی مانند قاتلان منتقل شدند.

در گزارش این روزنامه به وضعیت نسرین ستوده، وکیل زندانی در ایران نیز اشاره شده است که از زندان اوین به زندان شهر ری منتقل شده است. این گزارش همچنین به انتقال صبا کرد افشاری در ماه دسامبر سال گذشته از اوین به زندان شهرری اشاره کرده است.

همچنین در ادامه گزارش این روزنامه به وضعیت زینب جلالیان، زندانی سیاسی کرد، هم اشاره شده که سال گذشته به چهار زندان مختلف از جمله یزد ، اوین و کرمانشاه منتقل شده بود.

خانم زینب جلالیان از آذرماه ۱۳۸۶ با حکم حبس ابد، که سنگین‌ترین حکم در میان زندانیان سیاسی زن است، در زندان به سر می‌برد. زینب جلالیان که متولد سال ۱۳۶۱ است، از سن ۲۵ سالگی تا کنون که ۳۹ سال دارد، در زندان به سر می برد.


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s