ازدواج سفید، جایگزین ازدواج سنتی در ایران

آیا ازدواج سفید جایگزین ازدواج سنتی در ایران خواهد شد؟

زمروز: بنا بر گزارشها و  اعلام منابع رسمی، آمار ازدواج سفید در ایران رو به افزایش است. نگاه بخش بزرگی از جامعه به الگوی روابط جنسی و سکس پیش از ازدواج و یا بدون ازدواج کاملا تغییر کرده است.

چنانچه از آمارها و اعلام منابع رسمی می توان دریافت، آمار ازدواج سفید در ایران رو به افزایش است.

البته بخش بزرگی از جامعه ایران همچنان به باورهای سنتی‌ به ویژه پیرامون مساله ازدواج، پایبندند و به ازدواج رسمی اعتقاد دارند. اما، در دیگر سوی، چنانچه در گزارشات گوناگون و منابع رسمی آمده است؛ در سال‌های گذشته، زوج‌های بسیاری هستند که با وجود آنکه هنوز در یک خانه زندگی می کنند، اما زندگی جنسی مستقلی را تجربه می‌کنند. یعنی در حقیقت، طلاق عاطفی گرفته‌اند.

به طور کلی روابط سرد و پرمشکل، و دلایل اجتماعی اقتصادی متعددی سبب شده اند تا تمایل به ازدواج رسمی و سنتی در ایران به شدت کاهش پیدا کند. بر اساس آمارهای دولتی، ازدواجهای رسمی در ایران بسیار کاهش پیدا کرده است.

به گفته یکی از مقامهای مسئول در وزارت ورزش و جوانان، ۳۷ درصد جوانان در ایران حتی در صورت رفع تمامی مشکلات اقتصادی باز هم تمایلی به ازدواج ندارند.

پژوهش‌های جامعه‌شناسان چنین نشان میدهد که در مراکز استان‌ها و شهرهای بزرگ ایران تمایل به ازدواج سفید بیشتر است. و با فاصله زیاد از سایر شهرهای ایران، بیشترین آمار تمایل به ازدواج سفید در شهر تهران مشاهده شده است.

مشکلات اقتصادی و تغییر نگرش از ازدواج سنتی به سبک جدید، می‌تواند از دلایل اصلی کم شدن تمایل به ازدواج سنتی و رسمی در ایران باشد.

البته ازدواج سفید از سوی حکومت اسلامی در ایران به رسمیت شناخته نمی شود.

محمد محمدی گلپایگانی، رئیس دفترعلی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، با انتقاد از افزایش ازدواج سفید (رابطه مشترک بدون ازدواج)، با نامشروع دانستن فرزندآوری حاصل از این ازدواج‌ها گفت: «شرم‌آور است که یک زن و مرد یا دختر و پسر، بدون عقد و ازدواج با هم زندگی کنند.»

علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، در سخنرانی اش برای مداحان در اسفند سال ۹۷، «ازدواج سفید» را «سیاه‌ترین ازدواج» دانست. خامنه‌ای در این سخنرانی گفت: «دشمن بشریت، یعنی جریان سرمایه‌داری بین‌المللی و صهیونیسم، تقریبا از حدود ۱۰۰ سال پیش تصمیم گرفتند که خانواده را با ازدواج سفید از بین ببرند.»

آنچه که مسلم است، بنا به دلایل متعدد اجتماعی و اقتصادی، علاقه نسل جوان در ایران به ازدواج رسمی کاهش یافته است. ازدواج سفید در بین جوانان در حال افزایش است. و می رود تا در بین لااقل بخشی از جامعه جوانان ایران، جایگزین ازدواج سنتی شود.


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s