برنج از سفره ۶۷ میلیون ایرانی حذف شد.

۶۷ میلیون ایرانی دیگر توان خرید برنج ندارند.

زمروز: بنا به گزارش روزنامه همشهری، تنها ۱۵ میلیون نفر در ایران هنوز می‌توانند به راحتی برنج بخرند.

بنا به گفته مسیح کشاورز، دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران، مصرف برنج خانوارهای ایرانی به دلیل گرانی آن به شدت کاهش یافته است.

کشاورز به روزنامه همشهری گفت: «۶۷ میلیون ایرانی دیگر توان خرید برنج برای مصرف روزانه‌شان را ندارند. او گفت: «افزایش قیمت برنج باعث شده از جمعیت ۸۲ میلیون نفری مردم ایران فقط ۱۵ میلیون نفر بتوانند به راحتی برنج بخرند و از امکان مصرف این محصول مغذی برخوردار باشند.»

بنا بر گزارش دیگری که در ایسنا منتشر شد، قیمت هر کیلو برنج ایرانی در بازار خرده‌فروشی تا مرز ۴۰ هزار تومان بالا رفته، برنج خارجی هم تا ۳۰ هزار تومان رشد قیمت داشته است.

در گزارش روزنامه «همشهری» نیز به بخشی از مشکلات مردم پیرامون پرانی برنج اشاره شده است. در این گزارش آمده است که یک‌سوم از نیاز سالانه بازار برنج ایران از مسیر واردات تامین می‌شود. وارداتی که به‌دلیل مشکلات تحریم و تامین ارز از ابتدای پارسال با مشکلات زیادی مواجه شد و تا پایان سال ۹۹ حجم آن به کمتر از نصف میزان نیاز بازار مصرف داخلی رسید. به‌گفته دبیر انجمن واردکنندگان برنج، با وجود وخامت شرایط کرونایی و اما و اگرهای مبادلات کالا و مسافر با هند، واردات برنج از این کشور قطع نشده، اما مشکلات کلی واردات همچنان به قوت خود باقی است که بازار را به‌شدت تحت‌تأثیر قرار داده است.

پیشتر، ایرنا نیز در گزارشی از کاهش خرید مواد غذایی به دلیل گرانی بسیار، خبر داده بود.

قاسمعلی حسنی، دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی، در مصاحبه با اقتصاد ۲۴ گفته است که به دلیل گرانی ها، فروش مواد غذایی در یک ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته، به شدت کاهش داشته است.

بنا به گزارش تجارت نیوز، بررسی‌های اخیر در بازار برنج نشان می‌دهد که ضعف عملکرد دو وزارتخانه صمت و جهاد کشاورزی عامل اصلی گرانی برنج است.

بنا بر گزارشها، برنج نیز همچون برخی مواد غذایی دیگر که به دلیل گران شدن از سبد غذایی ایرانیان حذف شد، به کالاهای ویترینی تبدیل شده است.

گرانی بی سابقه در ایران سبب شده است تا مردم دیگر توان خرید بسیاری از مواد غذایی، از جمله برنج، را نداشته باشند.

تورم و گرانی کالا در سه سال گذشته تا اندازه ای بوده است که بنا به گفته کارشناسان حوزه اقتصاد، این اندازه از گرانی در یک قرن گذشته بی سابقه بوده است.

بنا بر گزارش ایسنا، که در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ماه منتشر شد، فقط ۱۵ میلیون ایرانی راحت برنج می‌خرند.


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s