مجرم شناخته شدن یک ایرانی تبار در پرونده جاسوسی دانمارک

یک ایرانی‌تبار در پرونده جاسوسی و توطئه قتل رهبر گروه «النضال»، در دانمارک مجرم شناخته شد.

زمروز: دادگاه عالی دانمارک درخواست تجدید نظر یک شهروند نروژی ایرانی تبار را رد کرد. این فرد همچنین، در ارتباط با جاسوسی اطلاعاتی برای جمهوری اسلامی و همچنین توطئه قتل رهبر گروه «النضال الاحواز» مجرم شناخته شد.

بنا بر گزارشات، دادستان عمومی دانمارک در روز پنجشنبه، شانزدهم اردیبهشت ماه، اعلام کرد که هیات منصف دادگاه عالی شرقی دانمارک با تایید کردن تصمیم دادگاه محلی، این فرد را مجرم می داند.

این فرد که نام وی محمد داوودزاده، یک نروژی ایرانی تبار، معرفی شده است؛ در رابطه با فعالیت های جاسوسی غیرقانونی و همچنین تلاش برای به قتل رساندن یک ایرانی تبعیدی، گناهکار شناخته شده است.

محمد داوود زاده در اکتبر سال ۲۰۱۸ بازداشت شده بود. وی در دادگاه محلی به ۷ سال زندان محکوم شد. سپس این فرد از تصمیم دادگاه محلی به دادگاه عالی دانمارک اعتراض کرد.

گروه «النضال الاحواز» یک گروه عرب اهوازی خواهان جدایی است با نام فارسی «جنبش مبارزه عربی آزادی بخش الاحواز»  با رهبری حبیب اسیود، یا همان حبیب کعبی، است که جمهوری اسلامی پیشتر رهبر این گروه جدایی طلب را در ترکیه ربوده و به ایران برده است.

دانمارک پس از بازداشت این فرد نروژی ایرانی تبار، خواهان تحریم های گسترده اتحادیه اروپا بر علیه جمهوری اسلامی شده بود.

البته دانمارک همزمان با این پرونده، در پرونده جداگانه ای به اتهامات سه نفر دیگر از اعضای گروه «النضال الاحواز» در رابطه با «فعالیت های تروریستی» این افراد رسیدگی کرد. 

این افراد متهم به «تامین مالی و حمایت از فعالیت های تروریستی در ایران، با همکاری سرویس های اطلاعاتی عربستان سعودی» شده بودند.

 


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s