پیام شهبانو فرح پهلوی به نیروهای نظامی ایران

خواسته‌های مردم ستمدیده را با گلوله پاسخ ندهید.

زمروز: شهبانو فرح پهلوی، در پیامی خطاب به نیروهای نظامی و انتظامی در خدمت جمهوری اسلامی، از آنها خواست به «خواسته‌های مردم ستمدیده» که برای دست یافتن «به ساده‌ترین خواسته‌های انسانی به خیابان‌ها آمده‌اند»، با گلوله پاسخ ندهند.

شهبانو فرح پهلوی روز شنبه دوم مرداد ماه، این پیام را در واکنش به اعتراضات در استان خوزستان و حوادث اخیر این استان ارسال کرده است. وی با اشاره به «بحران بی‌آبی» و «گسترش روزافزون کرونا» و «آسیب‌هایی که در چهل و دو سال گذشته بر ایران و ایرانیان رفته»، از ایستادگی مردم برای رسیدن به خواسته های برحقشان ستایش و برای آن‌ها آرزوی پیروزی کرده است.

ملکه  پیشین ایران همچنین در رهنمودی خطاب به مردم از آنها خواسته است، برای این که بهانه‌ای به دست گردانندگان امور نیفتد تا آن‌جا که ممکن است از خشونت در برابر نیروهای حکومتی پرهیز کنند.

شهبانو فرح پهلوی که به مناسبت چهل و یکمین سالروز درگذشت محمدرضاشاه پهلوی، پادشاه پیشین ایران، به قاهره می‌رود همچنین در پیام دیگری خطاب به پادشاه فقید به سر دادن شعارهایی چون «شاهنشاه روحت شاد» در تجمعات اعتراضی اشاره کرده و گفت: «شاهنشاها نیستید که ببینید چگونه ایران پس از تحمل چهل و دو سال کشتار، زندان، شکنجه، جنگ، بی‌عدالتی، بیکاری، فساد، فقر، بیماری، بی‌آبی، اوضاع فجیع محیط زیست و ظلم و ستم بر زنان و جوانان، و دروغ و فریب، امروز به پا خاسته است.»

شهبانوی پیشین ایران، در ادامه با اشاره به تلاش جمهوری اسلامی برای «تحریف تاریخ» گفته است: «بسیاری از کسانی که اهمیت و ارزش برنامه‌هایی را که شما برای پیشرفت و تعالی ایران تدارک دیده بودید نادیده گرفتند، امروز از کرده‌ها و خطاهای گذشته پشیمانند.»

به دنبال مشکلات پیاپی مردم به دلیل ناتوانی های چهل و دو ساله ی رژیم در اداره کشور و همچنین سوءمدیریت جمهوری اسلامی که منجر به مشکلات اقتصادی و زیست محیطی بسیاری شده است، هفته گذشته شهرهای مختلف استان خوزستان و برخی شهرهای در دیگر استانهای کشور شاهد اعتراضات مردمی بوده است.

ناتوانی ها و سوء مدیریتی هایی که منجر به مشکل کم‌آبی و بی آبی در بسیاری از مناطق ایران از جمله خوزستان شده که حتی دسترسی به آب آشامیدنی را برای شهروندان با دشواری‌های زیادی همراه کرده است. همچنین وضعیت کشاورزی و دامداری و در کل معیشت خانوارهای این مناطق را با خطرات بسیار جدی مواجه کرده است.
این اعتراض‌های شبانه ابتدا از شهرهای شرقی خوزستان آغاز و در ادامه به سایر شهرها و حتی استان‌های دیگر نیز کشیده شد.

منابع غیر رسمی و مردمی تاکنون کشته شدن دست‌کم هشت نفر و زخمی شدن و بازداشت تعدادی از شهروندان را گزارش داده‌اند. بر برخی گزارشات مردمی، تعداد کشته شدگان را بیشتر از این اعلام می کنند. البته، «زمروز» نمی تواند این آمار مردمی را تایید و یا رد کند.

بر اساس اعلام رسمی رسانه‌های حکومتی، تاکنون چهار معترض و یک مامور نیروی انتظامی کشته شده‌اند.

مسئولان جمهوری اسلامی و برخی دیگر، تغییرات اقلیمی را دلیل این بحران خانمان سوز اعلام می کنند. از سوی دیگر برخی از اساتید دانشگاهها و کارشناسان مربوطه، سوء مدیریت، مافیای آب و سدسازی های غیر کارشناسی، همانند سد گتوند، که توسط مافیای وابسته به حکومت انجام شده است را عامل بحران آب در ایران می دانند.

 

 


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s