حسین رونقی در «وال ستریت ژورنال»: رسانه‌های غربی واقعیت ایران را نمی‌گویند

خبرنگاران ترجیح می‌دهند درباره وضعیت آب و هوا توییت کنند تا در مورد سرکوب و شکنجه رژیم ایران

زمروز: حسین رونقی‌ ملکی، وبلاگ‌نویس و کنش‌گر حقوق بشر، در نوشته‌ای در «وال‌استریت ژورنال» گفت که رسانه‌های غربی منعکس‌کننده واقعیت ایران نیستند.

وی همچنین افزود که «این رسانه‌ها موجب شکست و ناامیدی مردم ایران هستند.»

این زندانی سیاسی سابق، در مقاله اش به «سلاخی» معترضان و همچنین شکنجه و سرکوب زندانیان سیاسی از سوی مقامات و نیروهای امنیتی ایران در طول 5 قیام سراسری گذشته، اشاره کرد و گفت: «اما اکثر کسانی که در غرب ادعا می‌کنند درباره اوضاع ایران مطلع هستند، از واقعیت امر خبر ندارند.»

رونقی دلیل این بی‌اطلاعی را فعالیت رسانه‌های غربی در جهت نادیده‌گرفتن و یا انکار شرایط فعلی در ایران می‌داند.

وی پیشتر با اتهامات مختلفی مانند فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی، نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی، توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، توهین به علی خامنه‌ای و عضویت در شبکه «ایران‌پروکسی» با هدف اخلال در امنیت کشور، به مدت شش‌سال در زندان بوده است.

رونقی به این نکته اشاره کرده است که حکومت «ایران برای شما با موضوع آزاردهنده‌ای مانند مذاکره هسته‌ای شناخته می‌شود اما برای ما بسیار بدتر است. ایران، کشور سرکوب، سانسور و خشونت است. این کشوری است که خطوط قرمز فراوانی دارد ولی کسی جرات عبور از آن را ندارد.»

وی در ادامه با اشاره به اینکه «اندیشه و تفکر» در ایران «جرم» محسوب می‌شود، از وزارت فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی و نقشش در سرکوب مطبوعات، کتاب‌ها و نشریه‌ها نوشته است.

رونقی به نکته مهم دیگری اشاره کردد و گفت: «کتاب‌های درسی که در دانشگاه‌های ما تدریس می‌شود سرشار از نفرت‌پراکنی علیه باورهای بهائیت و ترویج تروریسم است.»

وی همچنین، به حجاب اجباری برای زنان، مسدودبودن رسانه‌های اجتماعی و ممنوعیت فعالیت‌های سیاسی در ایران اشاره کرد. و در ادامه از دوران محکومیت خود در زندان گفت که به‌دلیل محرومیت از حق درمان، یک کلیه خود را از دست داده است.

رونقی در ادامه به دفاع «بسیاری از رسانه‌های غربی» از حسن روحانی، رئیس‌جمهوری پیشین ایران پرداخت و گفت: «هنگامی که ایران پرواز شماره 752 خطوط هواپیمایی بین‌المللی اوکراین را سرنگون و 176 نفر را به قتل رساند، بسیاری از رسانه‌های غربی گفتند رئیس‌جمهوری ایران از این حمله بی‌اطلاع بود. ‌آن‌ها هیچ مدرکی برای ادعای خود ارائه ندادند.»

حسین رونقی همچنین در مقاله اش به این نکته اشاره کرد که جمهوری اسلامی به وسیله «ماله‌کشان» سعی در دستکاری عقاید مردم جهان در رسانه‌های خارجی دارد.

حسین رونقی  به رفتار پر ابهام خبرنگار بلومبرگ در ایران اشاره کرد و گفت: «هنگامی که دولت ایران، در آبان 98، نیروهای نظامی خود را برای کشتن 1500 نفر به خیابان‌ها فرستاده بود، خبرنگار «بلومبرگ» در ایران در مورد بارش برف غیرمنتظره در تهران توییت می‌کرد.»

وی این رفتار رسانه‌های غربی را محدود به یک موقعیت نمی‌داند و می‌گوید: «تا جایی که می‌توانیم با صدای بلند اعتراض می‌کنیم و ویدیوهای خود را در اینترنت منتشر خواهیم کرد… اما روزنامه‌نگاران درباره چیزهای بی‌اهمیت مانند مراکز خرید جدید توییت می‌کنند.»

وی در انتها از رسانه‌های غربی خواست که به جای سکوت و بی‌تفاوتی، به روایت‌های مردم ایران گوش دهند و آن را به اشتراک بگذارند.

حسین رونقی همچنین، به این نکته اشاره کرد که نوشتن این مقاله خطری علیه اوست که می‌تواند باعث بازداشت مجدد و زندانی‌شدن وی شود.


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s