درخواست گزارشگران بدون مرز از سازمان ملل پیرامون مرگ بکتاش آبتین

گزارشگران بدون مرز خواستار تحقیق سازمان ملل درباره مرگ بکتاش آبتین شد.

زمروز: سازمان گزارشگران بدون مرز در روز شنبه، ۲۵ دی‌ماه، با انتشار بیانیه‌ای خواهان تشکیل کمیسیونی بین‌المللی از کارشناسان سازمان ملل برای تحقیق و شفاف‌سازی پیرامون مرگ بکتاش آبتین و توقف «اعدام‌های غیرقضایی» در زندان‌های ایران شد.

رضا معینی، مسئول دفتر افغانستان و ایران در این سازمان (آر.اس.اف)، تاکید کرد: «محروم کردن (زندانیان) از حق درمان، روش دانسته مقامات حکومتی ایران برای حذف منتقدان در زندان است.»

سازمان گزارشگران بدون مرز از گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر در ایران و همچنین، کارگروه بازداشت‌های خودسرانه و پیشگیری از شکنجه می خواهد که با شفاف‌سازی درباره جان باختن بکتاش آبتین، این‌گونه «دیرکردهای عامدانه و وحشیانه در زندان‌های ایران» متوقف شود.

در اعلامیه ای که این سازمان در وبسایت خود منتشر کرده، آمده است: «جمهوری اسلامی ایران نه به میثاق‌های جهانی که امضا کرده است پایبند است و نه قانون‌ها و آیین‌نامه‌های را که خود تصویب کرده است اجرا می‌کند. بنا بر میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی که ایران یکی از امضا کنندگان آن است، محروم کردن از درمان پزشکی می‌تواند نقض ممنوعیت شکنجه و رفتار ظالمانه، غیر انسانی و یا تحقير آميز محسوب شود. و مواد ١٠٢ و ١٠٣آيين نامه اجرايي سازمان زندانها و اقدامات تاميني و تربيتي كشور که برای نگهداری متهمان تحت قرار و محكومان به حبس در كليه امور زندانها قابل اجراست و مسئولان زندان را مكلف به تامین احتياج‌هاي درماني و بهداشتي محكومان کرده است.»

این سازمان که مقر آن در پاریس است، پیشتر اعلام کرده بود که «مقام‌های مسئول در جمهوری اسلامی» را در ارتباط با جان باختن این شاعر و نویسنده منتقد زندانی، مسئول می‌داند.


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s