بدهی ایران به سازمان ملل از کره جنوبی پرداخت شد

بدهی ایران به سازمان ملل از دارایی مسدودشده در کره جنوبی پرداخت شد.

زمروز: روز یکشنبه، سوم بهمن‌ماه، وزارت اقتصاد و دارایی کره جنوبی اعلام کرد که ایران در اقدامی برای بازگرداندن فوری حق رای خود در سازمان ملل متحد، با استفاده از پول‌های مسدود‌شده این کشور در بانک‌های آن کشور، حق عضویت معوقه‌اش به سازمان ملل را پرداخت کرد.

پس از آنکه در یازدهم ژانویه (۲۱ دی‌ماه) سازمان ملل متحد اعلام کرد که ایران به‌دلیل نپرداختن حق عضویت، حق رای خود را از دست داده است، تهران در تاریخ سیزدهم ژانویه (۲۳ دی‌ماه) از کره جنوبی درخواست کرده است تا به‌طور اضطراری از وجوه تهران در سئول برای پرداخت بدهی خود استفاده کند.

جمهوری اسلامی ماه‌هاست که برای آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده ایران تلاش می‌کند و این مسئله به عاملی تنش‌زا در روابط دوجانبه ایران و کره جنوبی تبدیل شده است.

بیش از هفت‌میلیارد دلار پول فروش محموله‌های نفتی ایران به کره جنوبی، به‌دلیل تحریم‌های آمریکا، از ماه سپتامبر ۲۰۱۹ تاکنون در دو بانک کره‌ای، بانک‌ صنعتی کره (IBK) و بانک ووری، مسدود شده و دولت ایران اجازه برداشت از آن را نداشته است.

خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی روز پنجشنبه از رایزنی سئول با تهران، واشینگتن و سازمان ملل متحد درمورد پیشنهاد استفاده از دارایی‌های مسدودشده ایران در کره جنوبی برای پرداخت بدهی‌‌اش به سازمان ملل و بازپس‌گیری حق رای آن کشور خبر داده بود.

وزارت اقتصاد و دارایی کره جنوبی اعلام کرد پس از رایزنی با نهادهای مرتبط، ازجمله دفتر کنترل دارایی‌های خارجی ایالات متحده و دبیرخانه سازمان ملل متحد، مبلغ ۱۸میلیون دلار از دارایی‌های مسدودشده تهران در آن کشور، روز جمعه به‌عنوان بخشی از بدهی معوقه ایران به سازمان ملل پرداخت شده است.

این دومین‌بار است که تهران از منابع مالی مسدودشده خود در کره جنوبی برای پرداخت حق عضویت سازمان ملل متحد استفاده می‌کند. سال گذشته هم ایران به‌دلیل پرداخت نکردن حق عضویت، حق رای خود را در این نهاد از دست داده بود؛ اما درنهایت با موافقت ایالات متحده، توانست از دارایی مسدودشده خود در بانک صنعتی کره برای پرداخت بخشی از بدهی‌اش به سازمان ملل متحد، به‌میزان حداقل هزینه ضروری سالانه و بازیابی حق رای خود استفاده کند.


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s