اعتراض گسترده کامیونداران کانادا به واکسیناسیون اجباری کرونا

رئیس پلیس اتاوا گفت که ماهیت این اعتراض «ایجاد شکاف» است.

زمروز: رانندگان کامیون کانادایی یک اعتراض سراسری بزرگ را بر علیه واکسیناسیون اجباری به راه انداخته اند. اعتراض ائتلاف رانندگان کامیون که با نام «کاروان آزادی» (Freedom convoy) از غرب کانادا آغاز شد، اینک به اتاوا – پایتخت این کشور- رسیده است. این رویداد در اعتراض به الزام واکسینه بودن رانندگان کامیون‌هایی برگزار می‌شود که میان آمریکا و کانادا تردد می‌کنند.

این رانندگان معترض، پس از یک هفته رانندگی از یک سوی کانادا به سوی دیگر کشور، وارد «اتاوا» شده‌اند تا به دستورالعمل دولت برای واکسیناسیون اجباری اعتراض کنند. سازمان‌دهندگان این تظاهرات می‌گویند که آن رویداد مسالمت‌آمیز است، اما پلیس کانادا خود را برای هرگونه ناآرامی احتمالی آماده کرده است.

کاروان اعتراضی رانندگان کامیون مورد حمایت افرادی قرار گرفته است که با سیاست‌های جاستین ترودو، نخست‌وزیر، در پیوند با دستورالعمل‌هایی که در مورد همه‌گیری کرونا اعمال شده است، مخالفند و معتقدند که اقدامات کرونایی دولت کانادا جنبه «سیاسی» به‌خود گرفته است.

ویدیوهایی که از «کاروان آزادی» در خبرها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، کامیونداران را نشان می‌دهد که در کنار جاده‌ها برای صرف غذا توقف کرده‌اند و مردم با در دست داشتن پرچم کانادا و تحقیر جاستین ترودو، برای آنان ابراز احساسات می‌کنند.

تا این هنگام بیش از ۹۹ هزار نفر مبلغ «هفت میلیون دلار» کانادا به این «کارزار اعتراضی» کمک کرده‌اند.

این اعتراض‌ها از مرزهای کانادا هم فراتر رفته و شخصیت‌های سرشناسی همچون «دونالد ترامپ جونیور»، فرزند دونالد ترامپ  رئیس جمهوری سابق آمریکا، و «راسل برند»، کمدین محبوب بریتانیایی، علنا از آن حمایت کرده‌اند.

به گزارش روزنامه گاردین، هزاران نفر در شهر اتاوا به این اعتراض پیوسته اند و بر علیه سیاستهای دولت جاستین ترودو شعار داده اند. اما این اعتراضات به صورت کاملا مسالمت آمیز برگزار شد.

درخواست‌های کامیونداران معترض از لغو مقررات مرزی برای کامیونداران به لغو کلیه الزامات واکسیناسیون در سطح کشور تغییر کرده است.

یکی از کامیونداران گفت: «ما می‌خواهیم آزاد باشیم، می‌خواهیم بار دیگر حق انتخاب و امید داشته باشیم که دولت آن را از ما گرفته است.»

پلیس اتاوا می‌گوید که با پیوستن صداهای افراط گرایانه به این حرکت، نگران آن است که برخی گروه‌های راست‌گرای افراطی نیز به سوی پایتخت حرکت کنند.

جاستین ترودو در هفته ای که گذشت، کامیونداران معترض و حامیانشان را به عنوان «یک اقلیت کوچک حاشیه‌ای» تقبیح کرد.

ترودو بر این باور است که افزایش تعداد واکسینه‌شدگان ابزار اصلی مبارزه با همه‌گیری کووید می‌باشد، وی می‌گوید مطلقا قصد ندارد در مقابل معترضان تسلیم شود.

از سوی دیگر، کامیونداران گفته‌اند که آنقدر در اتاوا خواهند ماند تا کلیه الزامات کرونا لغو شود و آنان بتوانند مانند گذشته به سر کارهای خود بازگردند.

 

اعتراض کامیونداران مورد حمایت برخی از سیاستمداران محافظه‌کار قرار دارد که می‌گویند  «نماد شکاف و خستگی» کانادایی‌ها پس از دو سال زندگی در همه گیری است.


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s