مرگ ۱۲ مهاجر از سرما در مرز ترکیه و یونان

ترکیه و یونان یکدیگر را متهم می کنند.

زمروز: پس از آنکه ۱۲ مهاجر در مرز ترکیه با یونان بر اثر سرما و آنکه  یخ‌زدگی  جان خود را از دست دادند، آنکارا و آتن یکدیگر را مقصر این فاجعه معرفی کردند.

ترکیه ماموران یونان را متهم کرده است که این مهاجران را از مرز خود به عقب رانده‌، در حالی که پیش از آن آنها را مجبور کرده بود در هوای سرد زمستان، لباس‌ها و کفش‌هایشان را درآورند.
سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه در توییتی صریحا و آشکارا رفتار ماموران مرزی یونان را موجب مرگ این مهاجران معرفی کرده است.

نوتیس میتاراچی، وزیر مهاجرت یونان، نیز در پاسخ به این اظهارات، اتهامات سویلو را رد کرده و گفت که این مهاجران «هرگز» به مرز یونان نرسیده بودند که نیروهای مرزبانی این کشور بخواهند آنها را به عقب برانند.

ترکیه و یونان، هر دو پس از بحران‌های خاورمیانه، به‌ویژه در سوریه و افغانستان، مورد هجوم مهاجران قرار گرفته‌اند و بارها از اتحادیه اروپا درخواست کمک‌های بیشتری در این زمینه کرده‌اند.

پیشتر نیز برخی تصاویر از شرایط بد پناهجویان در مرز ترکیه با یونان و برخوردهای خشن ماموران پلیس مرزی یونان با مهاجران در شبکه های اجتماعی منتشر شده بود.

برخی از پناهجویان مدعی شده بودند پلیس مرزی یونان پول، تلفن همراه و وسایل شخصی آنها را از آنان گرفته، لباسهایشان را از تنشان درآورده و پس از کتک زدنشان، آنها را در مرز ترکیه رها کرده است.

چگونگی برخورد پلیس یونان با پناهجویان همیشه مورد انتقاد گروههای مدافع حقوق بشر در اروپا بوده است. پناهجویان در یونان در شرایط بسیار بدی زندگی می کنند. البته شرایط پناهجویان در ترکیه نیز چندان بهتر از این نبوده است.

 


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s