محکومیت ایرانیان متهم به جاسوسی در دادگاه کپنهاگ

دادگاه دانمارک ایرانیان متهم به جاسوسی برای عربستان را مجرم شناخت.

زمروز: روز جمعه، دادگاهی در دانمارک سه عضو یک گروه جدایی طلب ایرانی را که پیشتر به جاسوسی و فعالیت‌ تروریستی با همکاری سرویس‌های اطلاعاتی عربستان سعودی در ایران متهم شده بودند مجرم شناخت.

به گزارش رسانه دانمارکی ریتزاوو، بر اساس رای یک دادگاه دانمارک در روز جمعه، ۱۵ بهمن سه نفر از متهمان این پرونده به دلیل جرایم گوناگونی همچون ارائه اطلاعات در مورد سازمان‌ها و افراد دانمارکی و خارجی به یک سرویس اطلاعاتی عربستان سعودی با محکومیت‌های تا ۱۲ سال زندان روبه‌رو هستند.

به گزارش آسوشیتدپرس روز چهارم فوریه‌‌، دادگاهی در کپنهاگ سه ایرانی مقیم این کشور را به اتهام جاسوسی برای عربستان سعودی محکوم کرد.

دادگاه می‌گوید این سه «اطلاعاتی در مورد افراد و سازمان‌هایی در دانمارک و خارج از این کشور و در مورد امور نظامی ایران جمع‌آوری کرده‌ و این اطلاعات را در اختیار یک سرویس اطلاعاتی سعودی قرار داده‌اند.»

این دادگاه ماه آینده میلادی، یعنی در ماه مارس، حکم قطعی آنها را صادر خواهد کرد. دو تن از آنها با احتمال اخراج از دانمارک و یک تن دیگر نیز با خطر لغو تابعیت دانمارکی روبه‌رو هستند.

اسامی این سه مرد که بین ۳۹ تا ۵۰ سال دارند، بنابر قوانین دانمارک اعلام نشده است.

در بهار امسال دادستانی دانمارک سه عضو «جنبش عربی آزادی بخش الاحواز» را به «تامین مالی و ترویج تروریسم» در ایران متهم کرده بود.

لیز لوته نیلاس، دادستان پرونده در کپنهاگ، گفته بود: «این پرونده‌ای بسیار جدی است که در آن افرادی اقدامات اطلاعاتی غیرقانونی انجام داده و از دانمارک به ترویج و تامین مالی تروریسم در دیگر کشورها پرداخته‌اند.»

اتهام آنها «تبلیغ برای ترور» و جمع آوری اطلاعات برای سرویس‌های اطلاعاتی عربستان سعودی است.

در بهمن ماه سال ۱۳۹۸ برابر با فوریه ۲۰۲۰ دانمارک اعلام کرده بود که سه عضو گروه «جنبش عربی آزادیبخش الاحواز» را به اتهام جاسوسی برای عربستان سعودی بازداشت کرده است.

آنها در رینگستد، واقع در ۶۰ کیلومتری جنوب غربی کپنهاگ دستگیر شدند. به گفته دادگاه رسیدگی به پرونده آنها به دلیل «رابطه با قدرت‌های خارجی و برای امنیت متهمان و دیگران» عمدتا پشت درهای بسته برگزار شده است. این افراد خود را بی‌تقصیر دانسته‌اند.

اداره امنیت و اطلاعات دانمارک اعلام کرده بود که سه ایرانی به اتهام جاسوسی از افراد و شرکت‌ها برای نهادهای امنیتی عربستان سعودی به مدت شش سال بازداشت شدند.

فرد چهارم این گروه در شهر دلفت «هلند» به اتهام طراحی یک یا چند مورد حمله مسلحانه در ایران و عضویت در یک گروه تروریستی بازداشت شده بود.

«جنبش عربی آزادی‌بخش الاحواز» با نام دیگر گروه «حرکت النضال» نیز شناخته می شود. این گروه جدایی طلب فعالیت های خود را از سال ۱۳۸۴ شروع کرده است.

آذرماه پارسال، «فرج‌الله چعب» معروف به «حبیب اَسیوَد»، رهبر پیشین همین گروه، «حرکت النضال» که در اروپا زندگی می‌کرد، از ترکیه ربوده و به ایران منتقل شد. اولین جلسه رسیدگی به اتهامات او در ایران اواخر دی امسال برگزار شد.


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s