موج جدید تروریسم و سودای مُلایان، عرفان قانعی فرد

جمهوری اسلامی، روابط ارگانیک با تروریسم منطقه ای را رشد می دهد.

زمروز: اکثر سازمان های موازی اطلاعاتی و امنیتی در داخل ایران فعلی، با گروه های متفاوت تروریستی منطقه در ارتباط هستند. برخی از این سازمان ها امور آموزشی یا تامین سلاح و حمایت لجستیکی و بعضی هم تامین مالی و … بر عهده دارند. اما مشهورترین آنها یعنی واجا (وزارت اطلاعات) و ساس (سازمان اطلاعات سپاه) و خود سپاه قدس هستند. و اکثر این گروه های وابسته و نیابتی، سیاست های خاص و مورد توجه رژیم در تهران را دنبال می کنند؛ گرچه برخی از تحلیلگران امنیتی معتقدند که گاها، استقلال حرفه ای و عملی هم دارند.

البته در حال حاضر، حوزه فعالیت امنیتی اطلاعاتی وابسته به جمهوری اسلامی در کشورهای منطقه خاورمیانه، مانند افغانستان، عراق، لبنان، سوریه ، ترکیه، و یا بحرین، امارات، عربستان، اردن تا شمال آفریقا مانند لیبی و شرق آفریقا ادامه دارد. و فعالیت های جاسوسی و اطلاعاتی ایران – گاه در قالب مراکز اسلامی و یا امور خیریه و یا مراکز آموزشی و حتی اقتصادی – در اروپا و آمریکای مرکزی هم به دور ار نظارت سازمان های اطلاعاتی امنیتی جهان، نبوده. و در دهه اخیر هم در اروپا و آمریکا، بیشتر سازمان های اطلاعاتی و امنیتی، بر روی شبکه مافیایی رسانه و یا مراکز مخفی و سلول ها خاموش و یا مراکز اقتصادی وابسته به نهادهای نیابتی ( مانند حزب الله و پ ک ک و …) و حتی مراکز دینی و اسلامی تا حدی حساس تر شده اند.

اکنون در ساختار چند قطبی بین المللی، که رژیم مُلایان تمایل به بازی در نقش بازیگر مهم منطقه ای دارد، نهادهای امنیتی و اطلاعاتی ابزار این سودای مُلایان است. اما در جغرافیای سیاسی ایران، تمایل سازمان های اطلاعاتی امنیتی منطقه ای، همکاری روزانه به سازمان های مهم جاسوسی اروپا و آمریکا است که در دوران ترامپ، همکاری آشکار با اسرائیل هم توسعه یافت. اما نهادهای سنتی اطلاعاتی ایران، چه در اروپا و چه در خاورمیانه، متحد و هم پیمان چندانی ندارد. از زمان سقوط صدام، سازمان امنیت عراق هم چندان مایل به مراودت نیست و اکثر کارشناس ها – خصوصا تحلیلگران ضدتروریسم (CT)، در سی آی ای (CIA) دوره آموزشی دیدند. و یا در سوریه، اداره استخبارات، شاید بیشتر با مسکو و یا کره شمالی، تمایل به همکاری اطلاعاتی داشته باشد.

از سوی دیگر، بسیاری از این گروه های آشوبگرا ، هرج و مرج طلب و تروریست موجود در شبکه فراملیتی تروریسم (TTN) که وابسته به جمهوری اسلامی هستند، همکاری اطلاعاتی امنیتی با سپاه قدس دارند. مثلا در ترکیه و عراق ، عامل های بومی و قومیتی، در قالب فعالیت قومی و یا فعالیت باند تبهکاران مواد مخدر و قاچاق، همکاری اطلاعاتی امنیتی با جمهوری اسلامی دارند. و حتی در قطر و عمان و یا لبنان ، ایران فعالیت آزادانه عملیات اطلاعاتی دارد. بااین‌حال، یکی از عمده ترین فعالیت های راهبردی مراکز سلول تاریک امنیتی، حذف مخالفان و یا برانگیختن حساسیت ها در میان اقلیت های قومیتی و مذهبی دارند.

در همین حال، برخی از سازمان های اطلاعاتی مشهور جهان در اسرائیل (موساد) و یا عربستان و اردن (الاستخبارات) ، به دنبال کشف منابع مالی و نظامی و اطلاعاتی ایران و گروه های نیابتی مربوط به واجا و ساس هستند تا ادامه عملیات تروریستی را متوقف سازند. به‌رغم آنکه در داخل خاک ایران هم به طور سنتی، مامورها و حلقه های فعالی دارند و طبعا گزارش های خود را در اختیارات کشورهای هم پیمان مانند ایالات متحده آمریکا و انگلستان خواهند گذاشت.

از دید بسیاری از کارشناسان سی آی ای، سودای اصلی جمهوری مُلایان در ایران، حفظ اختاپوس مذهبی شیعه گری است و جمهوری اسلامی تحت کنترل مُلایان شیعه ، در پی توسعه قدرت و سودای قدرت منطقه ای هستند. هم در پی توسعه تروریسم، جنجال آفرینی منطقه ای، فرقه گرایی هستند، و هم در جهت دست یابی به بمب اتمی گام بر می دارند. و از طرفی هم ایدئولوژی اصلی مُلایان، بر سیاست های جنجالی دشمنی با یهودیت و پاک کردن اسرائیل از نقشه و آمریکا ستیزی می چرخد. علاوه بر همه این ها، در پی توسعه پنهان سلاح هسته ای است که برای جامعه اطلاعاتی و امنیتی آمریکا هم به معضل مبدل شده است.

درواقع، جمهوری اسلامی ، تنها کشوری در روی کره زمین است که به طور دولتی و رسمی ، هم تروریسم را توسعه می دهد و هم تروریسم جزیی از اصول حکمرانی آن است و با گروه های تروریستی درارتباط پیدا و پنهان است. مثلا با کمک حماس و حزب الله و جهاد اسلامی به جنگ اسرائیل می رود و یا با کمک گروه های افراطی شیعه در بحرین و عربستان به دنبال آشوب طلبی است و یا تروریست های حوثی در یمن را علیه امارات متحده عربی و عربستان تحریک می کند. و همچنین ، علت اصلی حمایت جمهوری اسلامی از گروه های آشوبگر و افراطی هم نفوذ در ساختار اجتماعی و تغییر قدرت در بحرین و عربستان است.

بااین‌حال، به نظر می‌رسد که در دوران فعلی ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی، علاوه بر توسعه نهادهای امنیتی داخلی، فعالیت های اطلاعاتی و جاسوسی رژیم در خارج از مرز گسترش یافته و دولت ترجیح می‌دهد خود را در کنار بحران محیط زیستی، سرکوب هر نوع اعتراضات داخلی، کنترل تهدیدات داخلی و خارجی پس از مرگ خامنه ای و تعیین خلیفه سوم (در ساختار خلافت اسلامی ولایت فقیه) ، موج تروریسم را هم گسترش دهد تا چهره ای دیگر به قدرت نمایی رژیم مُلایان بدهد. علاوه بر آن، آشوب منطقه ای و موج جدید تروریسم، فضایی را برای جمهوری مُلایان فراهم می کند که این بحران های داخلی را کنترل کند.

برگرفته از گویانیوز


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s