دومای روسیه خواستار حمایت پوتین از تجزیه شرق اوکراین شد

این دو سرزمین به «دو دولت و دو کشور مستقل» تبدیل شوند.

زمروز: نمایندگان پارلمان روسیه روز سه‌شنبه به درخواستی رای دادند که از ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور این کشور می‌خواهد تا استقلال مناطق جدایی‌طلب طرفدار روسیه در شرق اوکراین را به رسمیت بشناسد. این دو منطقه که هم اکنون به طور خودمختار در دست جدایی‌طلبان روس اداره می‌شوند، هشت سال است که با ارتش اوکراین می‌جنگند.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، ویاچسلاو ولودین، رئیس مجلس دومای روسیه گفت که درخواست از رئیس جمهور روسیه در مورد لزوم به رسمیت شناختن «جمهوری خلق دونتسک» و «جمهوری خلق لوگانسک» بی درنگ به وی ارسال خواهد شد.

رئیس مجلس دومای روسیه در ادامه تایید کرد که این متن در جلسه عمومی دوما به تصویب رسیده است تا این دو سرزمین به «دو دولت و دو کشور مستقل» تبدیل شوند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین، در پاسخ به پرسش خبرنگاران در این راستا اطمینان داد که در حال حاضر «هیچ تصمیم رسمی» اتخاذ نشده است اما تاکید کرد که «درخواست نمایندگان منعکس کننده نظر مردم روسیه است».

دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین، در واکنش به این موضوع گفت: «در صورتی که روسیه این دو منطقه جدایی طلب را به رسمیت بشناسد، به معنی آن است که روسیه عملاً و با تمام عواقب ناشی از آن، از توافقات مینسک خارج شده استُ این چیزی است ما قبلاً نسبت به آن هشدار داده بودیم.»

مسکو ماه‌ها است که اوکراین را متهم می‌کند که سعی دارد تا توافق‌های مینسک را از مسیر خارج کند.

توافقنامه های مینسک، پیرامون روند صلح در شرق اوکراین،  با میانجیگری فرانسه و آلمان امضا شده بودند.

روسیه پیش از این نیز دو منطقه آبخازیا و اوستیای جنوبی را از گرجستان جدا کرد و آنها را به عنوان کشورهای مستقل به رسمیت شناخت.


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s