از سرگیری مذاکرات میان جمهوری اسلامی و عربستان سعودی

منبعی آگاه، مدعی شد که آغاز پنجمین دور مذاکرات میان ایران و عربستان نزدیک است.

ایران و عربستان

زمروز: مذاکرات میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی پس از وقفه‌ای هفت‌ماهه مواجه، از هفته آینده در خاک عراق از سر گرفته خواهد شد.

به گزارش ایندیپندنت فارسی به نقل از «امواج‌مدیا»، یکی از منابع مطلع، که خواسته هویتش فاش نشود، از آغاز مجدد مذاکرات میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی در روز ۲۱ آوریل ۲۰۲۲ خبر داده است. بنا بر اظهارات این منبع گمنام، مذاکرات «با شرکت نماینده‌های انتخاب شده از سوی بالاترین مقام‌ هر دو کشور برگزار می‌شود.»

این مذاکرات که به میزبانی دولت عراق، در شهریور ۱۴۰۰ آغاز شد، با هدف عادی‌سازی روابط میان دو کشور صورت گرفت. در سال ۱۳۹۴، پس از یورش طرفدارهای حکومت جمهوی اسلامی به سفارت عربستان سعودی در تهران، روابط دیپلماتیک‌ میان جمهوری اسلامی و عربستان سعودی قطع شد.

بنا به گفته این منبع مطلع، گفتگوها در ادامه نقشه راه مورد توافق در دورهای قبلی مذاکرات ادامه خواهد یافت. امواج‌مدیا از قول این منبع نوشته است که تسریع روند مربوط به بازگشایی سفارت‌ها، انجام اقدامات لازم به منظور حفظ آتش‌بس در یمن و بررسی طرح آشتی ملی برای این کشور موضوعات احتمالی پنجمین دور مذاکرات خواهد بود.

این مذاکرات پس از برگزاری چهار دور از آن، به دلیل فرایند تشکیل دولت جدید در عراق، متوقف شده بود که بنا بر این گزارش، جلسه روز پنج‌شنبه ۲۱ آوریل ۲۰۲۲، آغاز پنجمین دور مذاکرات جمهوری اسلامی و عربستان سعودی محسوب خواهد شد.


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s