تلف شدن یکی از توله های یوزپلنگ ایرانی

یکی از سه توله تازه به دنیا آمده‌ی «ایران» تلف شد.

زمروز: سازمان محیط زیست ایران اعلام کرد که یکی از توله های تازه به دنیا آمده‌ی «ایران»، ماده «یوز ایرانی»، تلف شد.

این سه توله یوز که با جراحی سزارین در پارک ملی توران به دنیا آمده بودند، در نخستین روز تولدشان وضعیتشان «خوب» گزارش شده بود.

بهرنگ اکرمی، پزشک معتمد مرکز تکثیر یوزپلنگ آسیایی در مورد دلیل این اتفاق بیان کرد که این توله از زمان تولد ضعیف بوده و در این چهار روز افزایش وزنی نداشته است.

اکرمی در ادامه گفت: «بعد از کالبدشکافی مشخص شد که علت تلف شدن این توله یوز «ناهنجاری مادرزادی ریه سمت چپ و چسبندگی ریه بوده است.»

وی گفت: «توله های دوم و سوم این یوز ایرانی از زمان تولد تا کنون افزایش وزن خوبی داشته اند و تیم اجرایی و علمی مرکز تکثیر یوز آسیایی شبانه روز رفتارها و تغذیه توله یوزهای دوم و سوم و نیز «یوز ماده» (یوزپلنگ مادر)  را زیر نظر دارند.»

بنا بر گزارش رسانه های ایران، حال یوز مادر پس از جراحی خوب اعلام شده است. اما هنوز بطور کامل به شرایط نرمال پیش از جراحی بازنگشته است.

در حال حاضر دو توله دیگر در این مرکز نگهداری می‌شوند که به دلیل عدم آمادگی یوزپلنگ مادر برای شیردهی، محیط‌بانان به روش دستی آنها را تغذیه می‌کنند.

این سه توله حاصل جفت‌گیری طبیعی «ایران» و «فیروز»، دو یوزپلنگ ایرانی، در مرکز تکثیر پارک ملی توران بودند که به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان، تولد آنها نخستین پروژه تکثیر در اسارت یوزهای ایرانی- آسیایی در دنیاست.

برخی از دوستداران محیط زیست نگران سلامت توله یوزهای دوم و سوم و همچنین یوزپلنگ مادر، یعنی «ایران» ، هستند.


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s