تصویب نخستین بیانیه شورای امنیت درباره جنگ اوکراین

نخستین بیانیه شورای امنیت درباره جنگ اوکراین تصویب شد.

زمروز: پس از حمله روسیه به اوکراین، این نخستین بار است که مسکو از اقدام شورای امنیت سازمان ملل بر علیه این جنگ «پشتیبانی» کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد عصر روز جمعه به وقت محلی، نخستین قطعنامه خود در حمایت از راه‌حل مسالمت‌آمیز برای پایان دادن به جنگ اوکراین را تصویب کرد.

مسکو نیز برای نخستین بار پس از آغاز حمله به اوکراین، از این راه حل برای پایان دادن به این «حمله تجاوزگرانه» حمایت کرده است.

اهمیت بالای بیانیه اخیر (بیانیه عصر روز جمعه) شورای امنیت از این جهت است که با اجماع تمامی اعضا، از جمله «رای مثبت نماینده روسیه»، تصویب شد.

خبرگزاری رویترز در همین راستا، بامداد روز شنبه ۱۷ اردیبهشت در گزارشی نوشت که این نخستین اقدام شورای امنیت، پس از تهاجم روسیه به اوکراین، به شمار می‌آید که مسکو از آن پشتیبانی کرده است.

پیشتر نیز در نخستین روز حمله نظامی روسیه به اوکراین، شورای امنیت یک نشست اضطراری تشکیل داد واقدام نظامی روسیه را محکوم کرد. این شورا خواهان پایان دادن به عملیات نظامی مسکو و خروج نیروهای روسی از خاک اوکراین شد. اما مسکو این قطعنامه را وتو کرد.

شورای امنیت، تنها نهاد سازمان ملل به شمار می‌رود که برابر فصل هفتم منشور، قدرت اجرایی دارد. اما اعضای دائم این شورا، از جمله روسیه، «حق وتو» دارند و می‌توانند جلوی تصویب قطعنامه‌های پیشنهادی را بگیرند.

از زمان نخستین مورد استفاده از حق وتو در شورای امنیت در سال ۱۹۴۶، مسکو تاکنون ۱۴۳ مرتبه از «حق وتو» استفاده کرده و مانع تصویب قطعنامه های این شورا شده است.

آمریکا نیز ۸۶ مرتبه قطعنامه های این شورا را «وتو» کرده و مانع تصویب آن شده است. بریتانیا ۳۰ مرتبه، و چین و فرانسه هر کدام ۱۸ بار از «حق وتو» استفاده کرده اند و جلوی تصویب قطعنامه‌های سازمان ملل را گرفته‌اند.


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s