جشن سده ایرانی با چاشنی انقلاب

اعتراض‌های خیابانی در سنندج و برخی دیگر از شهرهای ایران از سر گرفته شد.

زمروز: ساکنان شهرهای مختلف ایران شامگاه دوشنبه دهم بهمن ماه با روشن کردن آتش و شعار دادن علیه جمهوری اسلامی «جشن باستانی سده» را برگزار کردند. چنانچه در ویدیوهای مختلف که در رسانه‌های اجتماعی منتشرشده ، این تجمع‌ها در تهران، اصفهان، یزد، کرمان، تبریز، شیراز، کرمانشاه و مشهد شکل گرفتند و در آن‌ها، معترضان علاوه بر روشن کردن آتش و سر دادن شعار علیه جمهوری اسلامی، تصاویر علی خامنه‌ای را نیز به آتش کشیدند.

بر اساس گزارش های ویدیویی، معترضان در محله نارمک تهران با شعارهای «کردستان، زاهدان، چشم و چراغ ایران»، «ما پیروزیم تا آخر هم ایستاده‌ایم» و «قسم به خون یاران ایستاده‌ایم تا پایان» جشن باستانی سده را برگزار کردند. گفته شده است که در یکی از تجمع‌های نارمک، پس از جمع شدن مردم و روشن کردن آتش، میان نیروهای بسیج و اهالی درگیری ایجاد شد.

همچنین، . در محله کوهسار تهران نیز جمعی از معترضان با روشن کردن آتش و سر دادن شعار علیه جمهوری اسلامی جشن سده را گرامی داشتند. معترضان در این تجمع شعارهای «مرگ بر دیکتاتور»، «مرگ بر خامنه‌ای ضحاک»، «خامنه‌ای ضحاک، می‌کشیمت زیر خاک» و «تا آخوند کفن نشود، این وطن وطن نشود» سر دادند.

در امانیه تهران نیز معترضان با شعار «بلند شو هموطن، ریشه‌ ظلم‌ رو بکن» جشن سده را برگزار کردند.

در شهرک اکباتان تهران نیز که از ابتدای خیزش انقلابی مردم ایران در سال 1401 بر علیه جمهوری اسلامی یکی از پیشتازترین ها بوده است، جمعی از مردم با روشن کردن آتش، جشن سده را برگزار کردند. در این تجمع، شعارهایی مانند «هیز تویی، هرزه تویی، زن آزاده منم» و «مرگ بر دیکتاتور» سر داده شد. معترضان اکباتان در محوطه این شهرک راهپیمایی اعتراضی هم برپا کردند و شعارهای «کشته ندادیم که سازش کنیم، رهبر قاتل رو ستایش کنیم»، «خامنه‌ای گوش کن، صدای انقلابه»، «ای رهبر وامانده، قبرت شده آماده»، «فقر فساد گرونی، می‌ریم تا سرنگونی»، «امسال سال خونه، سید علی سرنگونه» سر دادند.

در اصفهان نیز معترضان در چندین محله این شهر  با شعار مرگ بر دیکتاتور این مراسم باستانی را برگزار کردند و دور آتش جمع شدند.

جشن سده از جشن‌های باستانی ایرانی و «مظهر گرما و نور و زندگی» است که در نخستین ساعات شامگاه ۱۰ بهمن برگزار می‌شود.

 

اعتراضات بر علیه دیکتاتوری جمهوری اسلامی همچنان در ایران ادامه دارد و مردم خواهان سرنگونی آن هستند. شعارهای شبانه در محلات مختلف تهران و برخی دیگر از شهرهای ایران به یکی از روشهای اعتراضات شبانه مردم تبدیل شده است. در خیابان بهشتی تهران نیز اهالی «امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه» را از پشت پنجره خانه‌هایشان فریاد زدند. ویدیویی از محله پونک تهران نیز نشان می‌دهد که معترضان «مرگ بر دیکتاتور» فریاد می‌زنند و علیه جمهوری اسلامی شعار می‌دهند.


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s