آب‌های حاصل از بارندگی‌ها به‌دلیل نبود زیرساخت مناسب هدر می‌رود

کارشناسان هواشناسی می‌گویند ناکارآمدی و فرسودگی زیرساخت‌های آبخیزداری، مهم‌ترین دلایل بحران آب در ایران‌اند.

زمروز: سالهاست که وضعیت آب در ایران به حالت هشدار درآمده است. بر پایه ی گزارش‌های رسمی، بحران آب در ایران به شکل فزاینده‌ای ادامه دارد و بیش از ۳۰۰ شهر ایران با تنش آبی مواجه‌اند. خشکسالی نیز در سال‌های اخیر به دلیل کاهش بارندگی‌ها در کشور، افزایش یافته است. آب‌های حاصل از معدود بارندگی‌ها نیز به‌دلیل نبود برنامه‌های هدفمند آبخیزداری در کاهش بحران کمبود آب در کشور تاثیری نداشت. این موضوع را سحر تاج‌بخش، رئیس سازمان هواشناسی، نیز تایید کرد و گفت بارش‌های حاصل از پدیده مانسون در تابستان گذشته، به‌دلیل نبود زیرساخت‌ها جمع‌آوری نشد.

جمهوری اسلامی همواره در پاسخ به انتقادهای عمومی در‌خصوص بحران کمبود آب، ضمن اشاره به کم‌بارشی، انگشت اتهام را به سمت شهروندان می‌گیرند و آن‌ها را به «زیاده‌روی در مصرف آب» متهم می‌کنند.

اما کارشناسان پیرامون واقعیت بحران کمبود آب می گویند که با مدیریت و حکمرانی اصولی و صحیح می‌توان به شکل چشمگیری این بحران را کاهش داد.

سحر تاج‌بخش برداشت بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی و حوزه‌های آبریز کشور، خشک‌ شدن دریاچه‌ها، فرونشست‌های پیاپی در نقاط مختلف ایران را حاصل مدیریت نامناسب آب در ایران دانست و به خبرگزاری تسنیم گفت:«‌‌تهیه و عملیاتی کردن برنامه توسعه پایدار، تلفیق قوانین حکمرانی سنتی و موثر، مدیریت تقاضا به جای مدیریت عرضه، استفاده از پساب، جابه‌جایی موقعیت جغرافیایی صنایع آب‌بر، مجهز کردن زمین‌های کشاورزی به سیستم تحت‌ فشار، بازچرخانی مجدد آب، کشت برون‌مرزی، حفظ جنگل‌ها، ممانعت از بهره‌برداری بی‌رویه خاک، سازگاری با تغییر اقلیم، توسعه تاب‌آوری و مقابله با پیامدهای تغییر اقلیم، از مهم‌ترین راهکارهای پیشنهادی برای استفاده از منابع آبی است.»

بنا به گفته تاجبخش، آب‌های شیرین حاصل از بارش‌های سیل‌آسای تابستان گذشته در جنوب کشور، متاسفانه به دریا ریخت و در مناطق دیگر نیز تبخیر شد. این مقام عالی رتبه سازمان هواشناسی اضافه کرد که تنها راه بهره‌برداری از منابع آبی این است که زیرساخت‌های لازم و مناسب ایجاد شود.

رییس سازمان هواشناسی ایران با تاکید بر این نکته که مدیریت درست و مناسب منابع آبی به بهتر شدن شرایط منجر می‌شود، گفت تدوین برنامه‌ها و وضع قوانین باید با در نظر گرفتن ملاحظات زیست‌محیطی از جمله تغییر اقلیم صورت پذیرد، وگرنه با پیامدهای بسیار ناگوارتری روبرو خواهیم شد.

 

 

 

 

 

 

 


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s