بدهی سوریه به ایران چقدر است؟

ابراهیم رییسی روز چهارشنبه به سوریه سفر کرد.

زمروز: ابراهیم رییسی امروز چهارشنبه با گروهی از مقامات اقتصادی و سیاسی جمهوری اسلامی به سوریه سفر کرد. این دیدار اولین سفر ریاست جمهور حکومت اسلامی در ایران پس از ۱۳ سال به سوریه است.

جمهوری اسلامی علیرغم کمکهای مالی بی شماری که به سوریه کرد تا رژیم اسد را از سقوط حتمی نجات دهد، اما روسای جمهور آن پس از محمود احمدی نژاد تا به امروز به سوریه سفر نکرده بودند.

بنا به گزارش روزنامه الشرق،رییسی صبح چهارشنبه در رأس یک هیات بلندپایه وزیران سیاسی و اقتصادی برای یک سفر دو روزه وارد دمشق شد و در این سفر روسای جمهور دو کشور «بحث‌های سیاسی و اقتصادی گسترده‌ای خواهند داشت و پس از آن تعدادی از توافقنامه‌ها امضا خواهند شد.

سوریه بدهی تقریبی ۳۰ میلیارد دلاری به ایران دارد که هنوز تکلیف آن مشخص نشده است. جمهوری اسلامی در حوزه‌های نظامی و سیاسی، هزینه‌های بسیار زیادی را در سوریه متقبل شد، ولی پس از اینکه این کشور به آرامش و ثبات نسبی رسید، اهداف اقتصادی ایران تامین نشد.

این موضوع در مورد عراق نیز صادق است. مشخصا همین ماجرا در عراق هم اتفاق افتاد. جمهوری اسلامی حمایت‌های زیادی را در حوزه سیاسی و نظامی از این کشور انجام داد. اما در عرصه‌های اقتصادی بازنده ی میدان رقابت در عراق بود و کشورهای دیگر مانند عربستان، چین و ترکیه بازار بهره برداری اقتصادی در عراق را قبضه کردند.

در سوریه هم ایران خواسته‌های جدی از سوریه دارد، از جمله طلب‌هایی که سوریه هنوز آنها را پرداخت نکرده است. پنج قرارداد عمده وجود دارد برای اینکه سوریه بدهی های ایران را پس بدهد اما عملا در مرحله اجرا تقریبا هیچ کدام از این مطالبات پرداخت نشده است. در حالی‌که روسیه، به راحتی مطالبات خود را از سوریه می‌گیرد.»

قرار بود ایران از بندر طرطوس، فسفات را صادر کند، اما روس‌ها این بندر را قرق نظامی کردند و اجازه استفاده را به ایران ندادند. سوریه از ایران خواست که در بندر لاذقیه این کار را انجام دهد. اما این بندر زیرساخت های لازم را ندارد و در عمل برای ایران غیر قابل استفاده است.

این در حالی است که دولت سوریه تعهد داده بود که بخشی از معادن فسفات این کشور را در محدوده زمانی ۵۰ ساله در اختیار ایران قرار دهد که ایران بتواند از این معادن برداشت کند.

همچنین قرار بود سوری ها به جای بدهی هایشان حدود پنج هزار هکتار زمین کشاورزی برای بهره‌برداری به ایران بدهند.

بنا به گزارش روزنامه سوری الوطن، در حاشیه این بازدید، «مذاکرات در مورد خط اعتباری جدید ایران برای سوریه که در بخش فرسوده برق سرمایه‌گذاری می‌شود» انجام خواهد شد، زیرا ساعات جیره‌بندی برق در سوریه از بیست ساعت در روز فراتر می‌رود.

خبرگزاری رویترز پیش از این در روز جمعه از سفر رییسی در روزهای آتی به سوریه خبر داده بود. این خبرگزاری به نقل از روزنامه سوری الوطن نزدیک به دولت نوشته بود که سفر رییسی دو روزه خواهد بود و شاهد امضای چندین قرارداد به ویژه در زمینه همکاری های اقتصادی خواهد بود.

بشار اسد، رییس جمهوری مادام العمر سوریه، در این راستا گفت: زمانی که ۱۲ سال پیش جنگ علیه سوریه آغاز شد، ایران از ایستادن در کنار سوریه ابایی نداشت… و از ارائه همه حمایت های سیاسی و اقتصادی دریغ نکرد، بلکه خون اهدا کرد.

 

 


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s