جایزه حقوق بشر واتسلاو هاول به لجین هذلول، کنشگر زن عربستانی اهدا شد

جایزه سالانه حقوق بشر انجمن پارلمانی شورای اروپا، به لجین هذلول کنشگر زن اهل عربستان سعودی تقدیم شد.

به گزارش یورونیوز، به پاس دفاع از حقوق زنان از جمله حق برخورداری از گواهینامه‎ی رانندگی و همچنین مخالفت با قانون لزوم داشتن قیّم مرد برای زنان و دختران در این کشور، جایزه حقوق بشر واتسلاو هاول به لجین هذلول، کنشگر اهل عربستان سعودی، تقدیم و از وی تقدیر شد.

بنا بر همان گزارش، خانم هذلول ۳۲ ساله در سال ۲۰۲۰، از سوی دادگاهی در عربستان سعودی به جرم «ارتباط با دولت‌های بیگانه» و «تلاش برای تغییر نظام سیاسی کشور» به پنج سال و هشت ماه زندان محکوم شد.

او پیش از صدور حکم ۲ سال را در بازداشت و به انتظار برگزار شدن دادگاه و صدور حکم گذرانده بود. لجین هذلول سرانجام پس از سپری کردن ۱۰۰۱ شب در زندان، در ماه فوریه به‌شکل مشروط آزاد شد.

در مراسم اهدای جایزه به لجین هذلول که خواهرش لینا هذلول، به نمایندگی از وی در این مراسم آنلاین شرکت کرده بود گفت حمایت بین‌المللی تنها راه حمایت از ما در برابر بی‌عدالتی و محافظت از قربانیان است.

اسامی دیگر نامزدهای جایزهٔ واتسلاو هاول امسال عبارت بودند از:

  • ژولین لوزنی، کنشگر برجستهٔ حقوق زنان از جهموری دموکراتیک کنگو، به پاس تلاش برای مقابله با خشونت جنسی و احقاق حقوق زنان در نزاع‌ها و درگیری‌ها. و راهبه‌های کنگ‌فوکار دروکپا، به پاس مبارزه با قاچاق انسان، تلاش برای برابری جنسیتی و بسیج نیرو برای کمک پس از فاجعه و نیز و توانمندسازی زنان با آموزش هنرهای رزمی. دیگر نامزدهای جایزه امسال واتسلاو هاول بودند.
  • جایزه حقوق بشری واتسلاو هاول به پاس فعالیت بشردوستانه رییس جمهور پیشین چک و اسلواکی (و بعدتر رییس جمهور چک)، بدین اسم نامیده شد. این جایزه ۶۰ هزار یورویی از سال ۲۰۱۳ به افراد یا نهادهایی اعطا می‌شود که در راستای احقاق حقوق بشر خدمات شایان‌توجهی داشته باشند.


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s