ملکه آینده هلند می تواند با یک همجنس ازدواج کند

آیا به‌زودی شاه یا ملکه هم‌جنس‌گرا در اروپا به تخت خواهد نشست؟

زمروز: شاهدخت کاتارینا آمالیا بئاتریکس کارمن ویکتوریا، شاهدخت هلندی و ولیعهد این کشور، می تواند با هم‌جنس ازدواج کند.

به گزارش شبکه خبری «ان او اس» (NOS) هلند، شاهدخت آمالیا اگر با یک «زن» ازدواج کند باز هم می تواند ملکه هلند شود.

نخست‌وزیر هلند، کشوری که برای اولین بار ازدواج هم‌جنس‌گرایان را قانونی اعلام کرد، گفت که اعضای خانواده سلطنتی این کشور هم حق ‌دارند با هر جنسیتی ازدواج کنند بدون اینکه مجبور شوند حق خود را برای تاج‌وتخت واگذار کنند.

اخیراً با انتشار کتابی به نام «آمالیا، وظیفه تو را فرا می خواند» سوالاتی برای افکار عمومی در هلند ایجاد شده بود که در صورت هم‌جنس‌گرا بودن شاهدخت کاتارینا آمالیا، ۱۷ ساله، ولیعهد این کشور، آیا او مجبور می‌شود به نفع یکی از خواهرانش از صف سلطنت هلند خارج شود یا خیر؟

برخلاف ازدواج‌های معمولی، ازدواج‌های سلطنتی نیاز به تصویب مجلس دارد. و در صورت مخالفت پارلمان تنها دو گزینه ی منصرف شدن از آن ازدواج، یا چشم پوشی کردن از عناوین سلطنتی، پیش روی فرد می ماند.

اما مارک روته، نخست‌وزیر این کشور گفت: «شرایط از زمانی که یکی از اسلاف قبلی وی در سال ۲۰۰۰ به این موضوع پرداخته است، تغییر کرده است.»

آقای روته در نامه‌ای به پارلمان این کشور نوشت: «دولت معتقد است که وارث می‌تواند با فردی از جنس هم‌جنس ازدواج کند.» .

قوانین ازدواج و طلاق بارها در اروپا برای اشراف و خانواده سلطنتی تغییر کرد. اما وقتی قوانین خانواده در قرن بیستم در بسیاری از کشورهای اروپایی تغییر کرد و ازدواج، طلاق، حضانت و سایر امور زندگی زناشویی برای عموم مردم آسان‌تر شد، اعضای خانواده‌های سلطنتی، خیری از این ماجرا ندیدند.

عشق شاهدخت مارگارت، خواهر ملکه الیزابت، در بریتانیا نافرجام ماند چون معشوقش مردی مطلقه بود. پادشاه بریتانیا مجبور شد سلطنت را کنار بگذارد چون زنی که عاشقش شده بود پیش از او یکبار ازدواج کرده بود. تمام اینها درصورتی بود که طلاق در این کشور قانونی بود اما برای اعضای خانواده سلطنتی، شرایط چون گذشته بود.

ازدواج با هم‌جنس نیز در دهه گذشته در بسیاری کشورهای اروپای غربی قانونی شناخته شد. اما همچنان این محدودیت برای اعضای خانواده سلطنتی در اروپا پابرجاست.

حال باید دید که آیا با در نظر گرفتن این اوضاع، در فاصله ای نه چندان دور شاهد تماشای یک عروسی مجلل سلطنتی با حضور دو عروس یا دو داماد خواهیم بود؟


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s